31. mail 2017 esitles Euroopa Komisjon transpordisektori kauaoodatud muudatuste projekti.
Maanteepaketti kuuluvad kõige olulisemad muudatused käsitlevad sõidu- ja puhkeaegade standardeid (määrus nr 561/2006) ja sõidumeerikute süsteemi (määrus nr 165/2014).
Allpool on kõige olulisemad muudatused koos kommentaaridega.
Kehtivaid sõidu- ja puhkeaja norme peeti õigeks ja liiklusohutuse tagamisel vajalikuks. See tähendab, et sõiduaega ei pikendata ja puhkeaega ei lühendata. Mõni reegel, eriti iganädalase puhkeperioodiga seotud, siiski muutub, et juhi tööaeg oleks paindlikum. Reeglid kirjutatakse lisaks täpsemalt lahti, et kontrollimine oleks tõhusam.
Sõnastus: „6. Iga nelja järjestikuse nädala jooksul peab juht võtma vähemalt järgmised puhkeperioodid:
Sõnastus: „7. Puhkeperiood, mis võetakse kompensatsioonina lühendatud iganädalase puhkeperioodi eest, järgneb või eelneb vahetult vähemalt 45tunnisele regulaarsele iganädalasele puhkeperioodile.“
Sõnastus: „8b. Veoettevõtja korraldab juhtide töö selliselt, et iga kolme järjestikuse nädala jooksul saab juht veeta kodus vähemalt ühe regulaarse iganädalase puhkeperioodi või ühe üle 45tunnise iganädalase puhkeperioodi, mis on võetud kompensatsioonina lühendatud iganädalase puhkeperioodi eest.“
Kommentaar: Muudatuse eesmärk on võimaldada juhil kokkuleppel tööandjaga iganädalasi puhkeperioode paindlikumalt ajastada. Praktikas tähendab see, et lihtsamaks muutub kolmenädalaste (erijuhul ka kuni neljanädalaste) sõitude kavandamine, ilma et peaks iganädalast puhkeperioodi võtma sõidukis. Kohustus võtta kompensatsioonina võetud puhkeperiood koos 45-tunnise puhkeperioodiga muudab selle teel võtmise mittekasumlikuks. Tänu muudatustele võtab juht iganädalased puhkeperioodid koos kompensatsiooniks võetud puhkeperioodidega oma kodus.
Keeld tuleneb määruse nr 561/2006 sätetest, kuid artikli 8 sisu muutmise ja kompensatsiooniks võetud puhkeperioodi koos 45-tunnise puhkeperioodiga võtmise kohustuse kehtestamisele on inspektoritel sätet palju lihtsam jõustada.
Sõnastus: „8a. Regulaarseid iganädalasi puhkeperioode ja üle 45tunniseid iganädalasi puhkeperioode, mida võetakse kompensatsioonina eelneva lühendatud iganädalase puhkeperioodi eest, ei või võtta sõidukis. Need tuleb võtta sobivas majutuskohas, kus on asjakohased magamis- ja sanitaarruumid.
MUUD MÄÄRUSE NR 561/2006 MUUDATUSED:
Sõnastus: „7. Sobivasse peatuskohta jõudes sisestab juht digitaalsesse sõidumeerikusse nende riikide tähised, kus ta alustas oma igapäevast tööaega ja kus ta selle lõpetas, ning samuti selle, kus ja millal ta ületas piiri.
Sõnastus: „– iga kolme tunni summeeritud sõiduaja möödumine ja iga kord, kui sõiduk ületab riigipiiri;“.
Muudatuste sisseviimine hõlbustab kontrollijatel märkimisväärselt teiste mobiilsuspaketist tulenevate sätete täitmist, muuhulgas töötasu miinimummäära väljamaksmist välismaal töötamise eest ja kabotaažvedude tingimuste kontrollimist.
Nõukogu ja Euroopa Parlament töötavad eelnõu läbi tulevaste kuude jooksul. Õigusaktide toimingute täpsed tähtajad ei ole teada, kuid selle aasta 19. juunil ütles volinik Violeta Bulc transpordikomisjoni istungil, et Euroopa Komisjon soovib lõpetada kõik tööd mobiilsuspaketi kallal 2019. aasta juuliks. Volinik tõi lisaks välja, et ELi Nõukogu on juba kavandatud 24 mobiilsuspaketti käsitlevat koosolekut ja soovib esimest eelnõud esitleda 2017. aasta novembris (kui komisjon on sellele hinnangu andnud).
Viidatud muudatusettepanekute täielik tekst on leitav lehel: <link>
Eelnõuga töötamise käigus võib mõni säte veel muutuda.
43-300 Bielsko – Biała,
ul. Karpacka 24/U2b
POOLA
telefon: +48 33 496 58 71
faks: +48 33 496 58 71 lisanumber 111
e-post: control@inelo.pl